Coriolus léčí děložní čípek (HPV léze LSIL)
Štítky:
Na dvacátém evropském kongresu gynekologie a porodnictví v Portugalsku v Lisabonu, ve dnech 4.- 8. 3. 2008, byl přednesen příspěvek o léčbě 43 pacientek s dysplazií děložního čípku houbou Coriolus Versicolor.
Na dvacátém evropském kongresu gynekologie a porodnictví v Portugalsku v Lisabonu, ve dnech 4.- 8. 3. 2008, byl přednesen příspěvek o léčbě 43 pacientek s dysplazií děložního čípku potvrzené kolposkopicky, cytologicky a biopsií.
Tyto pacientky ve věku 19 – 51 let (průměr 32.5 let) byly náhodně rozděleny do dvou skupin přičemž 22 osob dostávalo 2× denně 3 tablety Coriolus Versicolor (firmy MRL která výzkum sponzorovala a jejíž produkty do Čech dováží firma PRAGON) a 21 pacientek nikoli. Žádná pacientka nebyla léčena běžnými metodami (kryoterapií, elektrokoagulací, laserem) neboť slizniční změny typu LSIL umožňují dlouhodobé sledování bez nadměrného rizika pro ženu.
Pacientky byly gynekologicky sledovány každé čtyři měsíce po dobu jednoho roku.
U pacientek s typizací HPV s vysokým rizikem (10 osob) bylo po jednom roce užívání Coriolusu 90% osob zcela HPV negativních a s kompletní regresí cervikálních dysplazií. Naopak u osob s vysoce rizikovou HPV typizací, které neužívaly Coriolus (12 osob)jich po jednom roce revertovalo k normálu jen 8.5% (1 osoba)
Sdělení uzavírá, že podávání Coriolus versicolor v dávce 3g denně po dobu jednoho roku je vysoce účinné na docílení regresí změn děložního čípku i vymizení HPV pozitivity a to i u osob jejichž HPV pozitivita přetrvává i po chirurgickém zákroku na děložním čípku.
Rakovina děložního čípku má u žen ve věkové kategorii mezi 35 a 55 lety poměrně vysoký výskyt i v ČR. Proto v současné době probíhá i kampaň na podporu očkování proti těmto nádorům u mladých dívek. Riziko vzniku nádoru se zvyšuje tím více, čím dříve žena začíná s pohlavním životem a čím více sexuálních partnerů během života měla. Rovněž kouření, dlouhodobé užívání antikoncepce a špatná životospráva celkově může riziko zvyšovat.
Proto se doporučuje všem ženám chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, kde je možno i opticky rozeznat různé změny děložního čípku – odborně léze a s pomocí dalších vyšetření rovněž zjistit zda je žena infikována viry herpes genitális nebo jinými, které zvyšují riziko nádorového bujení. Tyto nálezy je dále možno klasifikovat podle rizikovosti a zvolit příslušný postup léčby. Pokud se žena dostaví v době ranných změn – typu LSIL – které ještě nejsou příliš nebezpečné je možno ovlivnit jejich zmizení i pomocí tablet Coriolus versicolor.