Akupunktura jako součást nehmotného kulturního světového dědictví UNESCO
Ve dnech 15.-19. listopadu 2010 se zástupci na zasedání UNESCO usnesli, že akupunktura jako součást tradiční čínské medicíny bude zahrnuta mezi poklady nehmotného kulturního dědictví světa.
V těchto dnech se často konají různé konference a semináře pro seznámení veřejnosti s touto součástí tradiční čínské medicíny. Akupunktura zahrnuje i požehování (moxování). V čínském výrazu pro akupunkturu čen-tiou (zhēn jiǔ, 针灸) znamená čen (zhēn) kov a tiou (jiǔ) oheň. Myslí se tím kovové jehličky a žhnoucí doutníky pelyňku.
Stalo se tak v Nairobi v Keni, a to po deseti letech pozorování a zaznamenávání této profese nejen v Číně ale i v Africe, po celé Asii, Evropě i Americe. Toto rozhodnutí potvrdili zástupci 137 států přítomných na konferenci UNESCO.
16. listopad byl ustanoven jako Acupuncture Awareness Day (AAD, Den povědomí o akupuntuře).
Existuje rovněž Den uvědomění si akupunktury a orientální medicíny – Acupuncture and Oriental Medicine day (AOM), který si připomínáme 24. října.
Cítím potřebu se připojit k oslavám malým zamyšlením o důležitosti komunikace mezi jednotlivými směry.
- Komunikace je důležitý aspekt porozumění. Na jedné straně stojí západní medicína většinou lpící na mechanistické filosofii 19. století, například u představy zámku a klíče u receptorové teorie nebo výměny orgánů jako součástek u strojů při transplantacích. V rámci této medicíny však existují stále silnější proudy vnímající celek organismu jako propojený systém neuro-imuno-endokrinních regulací, a to už je mnohem blíže souvislostem čínské medicíny.
- Na jedné straně stojí scientismus třeba systému wikipedie a na druhé straně kritika moderního zaklínadla medicíny založené na důkazech – evidence based medicine (EBM).
- Filozofové vědy zjistili, že důležitější než data z výzkumů je způsob jejich hodnocení a další zpracování, který rovněž podléhá někdy i chybným myšlenkovým stereotypům. Navíc v medicíně často dochází k vytváření specificky definované populace, na které se zkoumá nový lék, který je pak ale užit na pacienty s mnoha dalšími nemocemi léčené mnoha dalším léky, kde vlivy všech těchto faktorů nikdy nebyly předmětem zkoumání pro nemožnost vyhodnocení takto složitých interakcí.
- Moderní heslo „publikuj nebo zahyň“ (publish or perish) nevedlo ke zkvalitnění vědeckých prací – spíše naopak. Je jich tolik, že už se v nich nikdo nevyzná a hlavně nikdo je nezvládá všechny prostudovat ani ve své specializaci natož celém oboru.
Z toho však nevyplývá, že bychom se měli zříci moderní vědy a určitě ne moderní medicíny jako celku. Nelze žít mimo 21. století a jeho rizik. Zbývá nám tedy interlegere neboli rozlišování, možná spíše nalézání souvislostí pomocí inteligence. Pravda nakonec určitě zvítězí a tajemnost i umění se nikterak neumenší. Jak ukazují některé moderní studie.
Jedna publikovaná v časopisu Neuron, kde vědci z Harvardu doporučují akupunkturu pro léčbu cytokinové bouře například při onemocnění Covid-19. Snad je to další z několika vlaštovek, kde je v popředí vliv akupunktury na neuro-imuno-endokrinologické parametry.
Skupina neurovědců z Harvardské lékařské školy (Harvard Medical School, HMS) úspěšně užila akupunktury na tlumení systémového zánětu u myší indukovaného bakteriálními jedy. Tato studie byla publikována v časopise Neuron 12. srpna 2020. Výzkumníci zjistili, že pro účinnost akupunktury jsou důležité tři faktory: místo na těle myší, které stimulovali, intenzita stimulace a časování stimulace. Pokud měnili tyto parametry dostávali diametrálně odlišné výsledky. Profesora Institutu Blavatnik z HMS vedoucího týmu Ma Qiufu totiž zajímalo, jak lze akupunkturou ovlivnit cytokinovou bouři (sepsi) u infikovaných myší. Na sepsi neboli otravu krve totiž ročně umírá 1,7 miliónů osob v USA a kolem 30 miliónů osob ve světě.
Jde o to, že regulace zánětlivé odpovědi organismu je ovlivňována neuropřenašeči, které produkují specifické buňky nadledvinek a také neurony periferního nervového systému, které jsou přímo napojeny na slezinové nervové shluky. Vědci odstranili tyto buňky a pak zkoumali reakce myší na sepsi a ty se velice lišily od kontrolních myší jimž tyto buňky odstraněny nebyly.
Dále vědci u myší s probíhající sepsí stimulovali akupunkturní body na zadních končetinách (ST36) a těchto myší přežilo 60 %, zatímco ve skupině bez akupunktury přežilo jen 20 % myší. Tohoto účinku se ale nedalo dosáhnout při stimulaci břišních bodů (ST25). Výzkumníci dále zjistili, že počet uzdravených myší se lišil i ve skupinách s jinou intenzitou a časováním akupunktury. Zdá se, že to například odpovídá pravidlům o účinku blízkých a vzdálených bodů u zánětů neboli stavů plnosti a také disperzním či tonifikačním způsobům stimulace.
Závěr článku hovoří o nutnosti potvrdit tyto výsledky na dalších pokusech ale zároveň poukazuje na možnosti akupunktury při léčbě řady infekcí, tak jak se běžně děje v Číně i v USA na klinikách čínské medicíny. Z výsledků též vyplývá, že je důležité kdy, jak a které místo na těle se stimuluje a že je tedy možné nesprávně provozovanou akupunkturou i uškodit respektive docílit opačných účinků než je zamýšleno.
Dovolím si zakončit citátem výroku Alberta Einsteina: „Jak je nádherné pocítit jednotu celého komplexu jevů, které se při bezprostředním chápání zdají být nesourodými."
MUDr. Ludmila Bendová
Zakladatelka 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®,
terapeutka TČM, lektorka.