Legalizace provozování tradiční čínské medicíny
Štítky:
Jak podnikat jako praktik tradiční čínské medicíny podle zákona?
Jaká je situace v Evropě
Dlužno podotknout, že některé státy v Evropě mají liberálnější právo, TČM je tam provozována často již od poloviny minulého století podle obecného práva a bez předsudků, včetně existence řady vysokých škol.
Díky velké úctě a respektu k profesním sdružením odborníků, obdobných naší Komoře TČM, které zaručují kvalitu a řád ve výkonu profese, požívá tento obor tak velké vážnosti, že další uzákonění je v těchto zemích považováno za nadbytečné.
Naopak například v Portugalsku, kde schválili zákon o provozování TČM v roce 2003, to trvalo 10 let, než se podařilo akreditovat příslušné vysokoškolské studium. Naproti tomu jsou i opačné extrémy jako v sousedním Polsku, kde neexistuje žádné nařízení pro regulaci výkonu akupunktury a provozovat ji tam může doslova kdokoli, aniž by byl nucen být členem čehokoli.
Je moudré vybrat si střední cestu a nepodporovat extrémy
Podivný stav v ČR, kdy na jedné straně oficiální lékařská věda zatracuje TČM včetně akupunktury, a na druhé straně povoluje provozování jejího výkonu pouze lékařům (kteří zvládají za 3 týdny přednášek to, co se v Číně studuje 4 roky), je přinejmenším paradoxní. Neboť je zakazován výkon tohoto povolání adeptům, kteří se školí 4–11 let a procházejí programem a zkouškami podle čínského i mezinárodního systému.
Jak jsou na tom studenti naší školy?
V současné době nezdravotničtí absolventi 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®, kteří prošli závěrečnou zkouškou, mají certifikát a absolvované kurzy minima západní medicíny a první pomoci, mohou absolvovat rekvalifikační kurzy masáží, které je opravňují k získání živnostenského oprávnění pro výkon uvedené činnosti.
Tradiční čínská medicíny není jenom akupunktura a jehličkování
Pro získání důvěry klienta má u nezdravotníků právě masáž nedocenitelný význam. Už v jejím průběhu lze organicky využívat veškeré znalosti TČM a záleží na každém jednotlivci do jaké míry je dokáže uplatnit. Je nutno zdůraznit, že znalost lokalizace a funkce akupunkturních bodů je stejná jak pro použití jehel, tak i magnetů, ladiček, semínek, laseru, slabého elektrického proudu včetně stimulace lidskou rukou apod.
Legálnost praxe nezaručí poctivý přístup k lidem
Nejdůležitějším aspektem celé situace není pod jakým heslem či živnostenským oprávněním bude ten který adept čínské medicíny pracovat, ale do jaké míry bude schopen pomáhat svým bližním. A to vždy záleží na poctivém přístupu ke studiu, prohlubování dovedností a vztahu k lidem.
Toto vše je třeba pěstovat celý život a tedy pravidelně alespoň 1× ročně se účastnit celoživotního vzdělávání v TČM, absolvovat pokračovací kurzy a semináře atd.
Jak podnikat jako nezdravotník v tradiční čínské medicíně?
V současné době je tedy možno u nezdravotníků provozovat postupy čínské medicíny buď:
- jako volnou živnost vedenou pod heslem Poradenství zdravého životního stylu
- NEBO jako živnost vázanou pod heslem Masér pro sportovní zařízení,
- PŘÍPADNĚ lze samozřejmě obě živnosti kombinovat.
Celoživotní vzdělávání je samozřejmost
Úspěšnost praxe pak závisí na znalostech a dovednostech každého jednotlivce. Doporučujeme co nejkvalitnější a nejširší celoživotní vzdělávání, a to nejen v oblasti čínské medicíny, ale i medicíny západní. Proto také naši absolventi nezdravotníci skládají zkoušku i z minima západní medicíny a mají možnost projít rekvalifikačními kurzy masáží.
Do budoucna je pak nutno si uvědomit, že pokud chceme, aby vážnost a respekt k našemu oboru vzrůstaly, je nutno prohlubovat komunikaci mezi alternativní/komplementární medicínou a medicínou západní.
Jedna z možností jak tomuto procesu pomáhat je i propagace výsledků TČM v odborném i laickém tisku, publikování dobře dokumentovaných kazuistik a samozřejmě co nejlepší praxe každého z nás.
MUDr. Ludmila Bendová
Zakladatelka 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®, praktička, lektorka.