56. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 28.–31. 5. 2025
Štítky:
Půvabné německé městečko Rothenburg ob der Taube opět hostí už 56. Kongres tradiční čínské medicíny. Hlavním tématem budou Kmeny a větve a dýchací a trávicí obtíže. Aktualizováno 20. 12. 2024
Letošní téma: Kmeny a větve. Dýchací a trávicí obtíže
Tématem příštího kongresu bude specifická oblast starověké čínské akupunktury zmíněné už v Huangdi Neijing – Vnitřní knize Žlutého císaře. Pokud vám název kmeny a větve včetně čínského přepisu nic neříká, tak si z toho nic nedělejte.
Na kongresu budete mít skvělou možnost se dozvědět o této krásné metodě. Určuje konstituční typ podle pěti hybatelů i podle data narození, včetně seznámení s taoistickým kalendářem a jeho vlivem na průběh roku ve smyslu počasí během každé sezony.
Nejcennější je pak možnost odhadu rizikové doby pro vaše pacienty, včetně způsobu, jak je na toto období připravit a předejít příliš velkým zhoršením zdravotního stavu.
Proč navštívit Rothenburg
Nejen, že je Rothenburg ob der Taube slavným městečkem se středověkým půdorysem a podobným magnetem pro turisty jako u nás Český Krumlov, navíc si tuto destinaci již více jak 55 let vybírá mezinárodní komunita praktiků tradiční čínské medicíny pro své každoroční setkání. Což znamená, že téměř na celý týden si tito naši kolegové a kolegyně obsadí prakticky veškeré ubytovací kapacity, takže se vřele doporučuje si zajistit ubytovaní nejpozději do konce ledna 2025 nebo i dříve.
Jeden z půvabů tohoto nezapomenutelného setkání s mezinárodní čínskou medicínou totiž patří i zalesněnému okolí Rothenburgu s říčkou Taube, která protéká na úpatí kopce, kde sídlí park i hlavní budova kongresu – bývalé lázně. Jiné sály se nacházejí nahoře v městečku, přičemž k tomu třeba zdolat nespočet schodů směrem vzhůru. Neděste se, samozřejmě funguje i kyvadlová doprava autobusy. Nicméně pokud přijmete tuto výzvu ke zdravému pohybu „dvojkou vlastních nohou“ mezi vzrostlými buky, duby a břízami, pak se nevrátíte domů takzvaně „vyuzení“ a zcela vyčerpaní z klimatizovaných místností moderních komplexů, kde se takovéto kongresy v rámci „mučení“ účastníků obvykle konají.
Naopak po cestě vzhůru či dolů v průběhu kongresu neustále potkáváte rozesmáté (a udýchané) obličeje účastníků z nejrůznějších zemí. Přičemž na odpočívadlech si můžete vyměňovat zkušenosti a navazovat nové vztahy v lůně nádherné přírody kolem.
60+ expertů z celého světa
V minulém roce se kongresu zúčastnilo 680 účastníků z 29 zemí a vyslechlo přednášky 63 expertů z celého světa.
Kongres v roce 2025 nabízí stálice nejrůznějších dílen tedy workshopů týkajících se masáží, akupunktury, cvičení čchi-kungu ráno i večer, bylinné léčby a to jak s čínskými tak i západními bylinami.
Celý den bude věnován dětem i problémům s jejich početím a plodnosti obecně. Nebudou chybět semináře o diagnostice jazyka, různých stylech vybírání bodů, dietetice a mnohém dalším.
Jako každý rok se účastní lektoři z celého světa včetně Číny, Japonska, Koreje, Anglie, USA a dalších zemí, protože tento kongres TČM v Rothenburgu patří mezi nejstarší a nejlépe obsazované kongresy čínské medicíny v Evropě a možná i ve světě.
Řada přednášek je v němčině, ale většinou se vše překládá do angličtiny. Veškeré podrobnosti o programu a organizaci kongresu je možno získat na webových stránkách www.tcm-kongress.de, kde bude brzy vyvěšen i podrobný program včetně ceny.
Postery Vědeckého dne
Jako každý rok, bude minimálně jeden den kongresu věnován vědeckým studiím a v rámci tohoto dne probíhá i soutěž o nejlepší poster. Přihlaste svůj poster do 21. 11. 2024. Více info na stránkách Kongresu.
Některé roky byli Češi a Slováci i mezi přednášejícími (MUDr. Vančuříková, Ing. Šimonovský, PhDr. Sálová, MUDr. Bendová atd.) V roce 2023 jsme dokonce vyhráli druhé místo v soutěži posterů z výzkumné práce na poli čínské medicíny.
Jednalo se o sociologický výzkum pacientů TČM v Čechách, který se konal pod záštitou české Komory tradiční čínské medicíny a Centra sociologie medicíny a zdravotnictví (CESMEZ). To vše bylo možné díky podpoře ředitelky centra PhDr. Křížové, která studuje alternativní medicínu v Čechách i ve světě od roku 1990. Vítězný poster můžete vidět na fotce i s přednášející MUDr. Ludmilou Bendovou.
V minulém roce druhé místo vyhrála kolegyně z Polska se svou kazuistikou ženy, která po skoku z druhého patra při bombardování Kyjeva ochrnula na dolní polovinu těla. Naštěstí se dostala do Krakova, kde ji s pomocí elektroakupunktury podle metody Xingnao kaiqiao z TUTCM (Tchianťianská univerzita tradiční čínské medicíny) pomohli tak, že dnes je soběstačná a chodí. Variantou této metody se v ČR zabývá i MUDr. Olšák z Jánských lázní a Olomouce.
Sleva pro naše studenty a členy ČSBS
Každý rok mají studenti čínské medicíny slevu, slevový kód pošleme e-mailem našim studentům a členům ČSBS.
Early bird sleva platí do 1. 3. 2025. Informace o cenách →
Vyčkejte s registrací na dobu, kdy obddržíte od nás slevový kód.
Kdo kongres organizuje
Všichni jistě pamatujeme klidnější doby bez válčení. Tehdy vedení kongresu v Rothenburgu vládli tři muži. Již několik let však celý tento kongres organizují tři neuvěřitelně schopné ženy, kterým ohromně fandím a až se s nimi setkáte, tak mi jistě dáte za pravdu! (Zleva Julia Stier, Dr. Martina Bögel-Witt, Velia Wortman).
Účastním se a zvu na tento kongres v Rothenburgu již více jak 20 let a nikdy jsem nelitovala ani já ani žádný z účastníků. Doufejme, že i v budoucnu na tyto tradice naváží další studenti a praktici z Čech a přijměte, prosím, mé srdečné pozvání na tuto hostinu znalostí a přátelství v oboru tradiční čínské medicíny.
MUDr. Ludmila Bendová
Zakladatelka 1. školy tradiční čínské medicíny – TČM®,
praktička TČM, lektorka, členka výboru Komory TČM