Zveme vás na 49. kongres tradiční čínské medicíny v Rothenburgu 8. až 12.května 2018
Nenechte si ujít hlavní témata letošního ročníku, kterými jsou neurologická onemocnění, metody prevence jangšengfa, osoby Chuang-ti a Čhi Po v dějinách. Pojďte s námi do Rothenburgu – nejlépe obsazovaného a nejzajímavějšího kongresu čínské medicíny na světě.
Malebné bavorské městečko Rothenburg ober Taube v zemském okrese Ansbach v Německé spolkové republice má jen něco kolem 11000 obyvatel, ale každoročně se během května zmnoží o pár tisíc návštěvníků jednoho z nejslavnějších kongresů čínské medicíny. Experti, zájemci i studenti tradiční čínské medicíny se sem sjíždějí z celého světa na tento svátek přednášek, workshopů, cvičení i diskusí, výstav a oslav, které zpravidla trvají 5 dní, letos od úterý 8. května do soboty 12. května. Základem kongresu, který patří mezi největší, nejlépe obsazovaný a nejzajímavější v tomto oboru jsou tři dny od 10. května do 12. května. Těmto dnům předchází dva předkongresové dny plné přednášek a dílen věnovaných celé řadě témat.
Užijeme si celkem pět dní naplněných harmonické čchi příznivců tradiční čínské medicíny z celého světa!
Dlužno říci, že i mimokongresové dny se těší toto městečko čilému zájmu turistů z celého světa, neboť je jakousi německou obdobou Českého Krumlova. Zachovalý středověký půdorys s malebnými a úzkými uličkami a půvabnými náměstíčky mezi nimi, se starobylými kašnami a nádhernou květinovou výzdobou však vždy v květnu ještě ožije jarní rozkvetlou nádherou. To vše pak drží v náručí zachovalé hradby i s věžičkami a střílnami jejichž ochozy se můžete procházet kolem dokola a kochat se krásami zalesněné okolní krajiny protkané cyklostezkami.
Letošní téma kongresu je zaměřeno na neurologická onemocnění i jejich prevenci s přednáškami jako například od profesora Li Tie: „Jak přežít ve zdraví druhých šedesát let našeho života.“ Mezi další témata přednášek je léčba neurologických onemocnění akupunkturou, posilování esence ledvin u neurologických onemocnění, pojetí horečky a její léčby u Čang Čung-tinga a další. Metodami pěstování života neboli prevencí a v čínštině jangšengfa se zabývá řada přednášek pro zdravé i nemocné včetně u nádorových chorob. Univerzita z Čchengtu má pásmo přednášek o významu klasických děl pro dennodenní praxi TČM. Předkongresové dny v úterý a ve středu jsou věnovány poruchám plodnosti, úvodem do studia Vnitřní knihy Žlutého císaře ve smyslu jejího klinického využití v praxi, výživě miminek ještě před početím až do doby batolecí, úvodem do čínské astrologie, SaAmovy akupunktury, je tu pediatrický den i den věnovaný vědě a mnoho dalších témat jak je možno najít na webových stránkách kongresu. Hlavními jazyky kongresu jsou němčina a angličtina, do kterých jsou překládány všechny cizojazyčné přednášky.
Každý den ráno samozřejmě začíná cvičením tchajti nebo čchikungu v nádherném parku obklopujícím bývalé lázně, které slouží jako hlavní budova kongresu. Meditacím je vyhrazena speciální místnost v podkroví, která je všem přístupná po celou dobu kongresu. V přízemí budovy v přilehlém barevném stanu je pak výdejna zdravých jídel, která uspokojí jak vegetariány, tak i všechny ostatní za velmi levný obnos. V městečku nad lázněmi pak lze utišit hlad v mnoha nejrůznějších hospůdkách. Výškové převýšení řeší několik stovek schodů, a protože někdy je nutno se během oběda přemístit z lázní dole do městečka nahoře, máte během kongresu zajištěn i zdravý tělocvik uprostřed lesa z listnáčů i jehličnanů, který celý objekt lázní obklopuje. Pro unavené či pohybově postižené jedince je však samozřejmě k dispozici i autobusová doprava, která vás vyveze od malebné říčky v údolí pod lázněmi až nahoru za středověké hradby městečka.
Popsat všechny přednášky, dílny a diskuse během celého kongresu je obtížné, neboť se využívá více jak třiceti neustále obsazovaných sálů, tříd a různých kongresových místností i na několika místech v městečku Rothenburg nejen v objektu bývalých lázní. Denně se tak konají desítky nejrůznějších přednášek a dílen například ještě uveďme názvy jako:
- „Diagnostika z obličeje“ od Lillian Bridges,
- „Vliv počasí na člověka, rostliny i zvířata z pohledu TČM“,
- „Yamamotova skalpová akupunktura“,
- „Magické body mistra Tunga“,
- „Palpace drah podle profesora Wang Ju-yi“ od Jasona Robertsona což byl nejbližší západní žák již zesnulého prof. Wang Ju-yi a mnoho dalších.
V pátek večer se pak koná velká kongresová oslava se společnou večeří a následnou diskotékou. Spontánním veselím pak oplývá lidový koncert v sobotu na konci kongresu v Rothenburgu, kde se mísí hudebníci z řad lektorů, přednášejících i studentů v širokém pásmu nejrůznějších hudebních produkcí, písní, skečí, tance i koncertů všech možných národností a nejrůznějších žánrů.
Během kongresu též probíhá v největším sále prodejní výstava všeho, co s čínskou medicínou souvisí od akupunkturních jehel, přes přístroje a baňky, byliny, kaligrafie, porcelán a samozřejmě i knihy v různých světových jazycích, nejvíce v němčině a angličtině.
Vzhledem k tomu, že Rothenburg leží jen pár hodin jízdy od našich hranic a celkem je vzdušná vzdálenost mezi Prahou a tímto městem něco přes 300 km, je škoda nezažít alespoň jednou atmosféru tohoto výjimečného kongresu s tak skvělým obsazením a rozsahem témat tak blízko k nám.
Další informace a přihlášky jsou na stránkách www.tcm-kongress.de.
Těším se na vás
MUDr. Ludmila Bendová