Martina Fefrčíková: Čínská medicína si Vás musí přitáhnout!
Mě přitáhl bod ST 36 Zu san li. Bylo mi 28 a stále jsem nevěděla, co je moje životní poslání - cesta. Jednoho dne jsem potkala ženu, která mluvila o moxovacím doutníku. Moxovací doutník byla pro mě taková záhada, že jsem si o něm hned zjistila všechny informace.
Co nejdříve jsem ho sehnala a vyzkoušela v praxi a to na bodu dlouhověkosti Zu San Li - ST 36.
To, co jsem zjistila byl, pro mě malý zázrak. Při zahřívání bodu ST 36 jsem cítila, jak energie – teplo z bodu jede až k palci a dál potom po vnější straně nohy a stehnu a přechází na bříško a dál jede po hrudníku a krku až k oku. Toto si pamatuji jako kdyby to bylo dnes... je to už 20 let.
Na vlastní kůži jsem cítila průběh dráhy žaludku, říkala jsem si, že tomuhle musím porozumět. Okamžitě jsem našla školu, kde se tohle umění tradiční čínské medicíny dá studovat, vyčkala rok, než otevřeli ročník a roku 1999 v září natěšeně nastoupila do prvního ročníku :)
Měla jsem to štěstí, že nás učili profesoři přímo z Číny a předávali nám toto učení přímo z první ruky. Hltala jsem každé slovo... zjistila, že mi vědomosti samy zůstávají v hlavě, protože ten systém vzniku a vývoje onemocnění je tak jednoduše pochopitelný a tak jasný, že na to stačí selský rozum. Všechno dávalo smysl. Všechno předčilo moje očekávání... v čínské medicíně jsem se našla a těšila na každý další seminář.
Po prvním ročníku, kdy jsme se naučili vznik a vývoj onemocnění a diagnostiku, jsem byla trošku vyděšená, protože jsem stále sebe a ostatní diagnostikovala a dostala jsem strach , jak ty svoje problémy a ostatních vyřeším. Vyřešily to další ročníky studia, kde nás lektoři naučili používat čínské byliny a sestavovat léčiva na určité syndromy, takže jsem se zklidnila.
V roce 2012 jsem se rozhodla do školy se vrátit
Tenkrát mě nenapadlo udělat si zkoušky, protože jsem si říkala, že TČM® studuji hlavně pro sebe a blízké a tenkrát to ještě nebylo mezi lidmi vůbec tak známé. V roce 2012 jsem se rozhodla do školy se vrátit, zopakovat si učivo a dodělat zkoušky, protože jsem zjistila, že se mi znalost TČM® bude hodit do budoucna, neboť přibývá stále více nemocných lidí a doktoři si s nimi neví rady.
Někdo mi kdysi řekl, že dobré ovoce zraje pomalu. Je to pravda, protože po těch letech postgraduálních seminářů a opakování teď cítím daleko větší jistotu v diagnostice než dřív. Neříkám, že je mi vše jasné... ale jasnější.
S onemocněním si vím rady
Díky znalostem TČM®jsem daleko klidnější, protože vůbec nejsem závislá na doktorech, díky tomu, že znám prevence onemocnění a správnou dietetiku, a když už náhodou nějaké onemocnění propukne, vím si s ním docela rychle rady. Čínské byliny jsou součástí mého bytu a mám je vždy po ruce a teď už nejen pro sebe , ale i pro moje klienty. Když se někomu v mém okolí děje nějaký zdravotní problém můžu mu buď poradit a uklidnit nebo mu pomoci TČM®.
A ještě jeden bonus studia jsou čínské masáže Gua sha, které jsou blahodárné pro tělo, když je člověk unavený, dokážou pomoci až neuvěřitelně zázračně. Vždy když masíruji žasnu nad účinky. TČM® napomáhá dlouhověkosti a to jsem si vždy přála, dožít se zdravá vysokého věku, čínská medicína mi k tomu pomáhá :)
Jak nám jeden čínský lektor řekl: „Čínská medicína si Vás vybrala, tak ji studujte a nedělejte ji ostudu.“ Moc se o to snažím a vážím si toho, že si mě vybrala.
Děkuji celému týmu vedení školy a paní doktorce Bendové za to, že nám umožňuje její kvalitní studium a moc děkuji všem, kteří pro nás tlumočí a těm, kteří překládají knihy do češtiny a my se můžeme vzdělávat dál. Děkuji Vám!
Martina Fefrčíková
Absolventka studia Akupunktury v letech 2012–2016
-
Chci studovat
Studium základů tradiční čínské medicíny, akupunktury, fytoterapie, tuiny a qigongu
-
Chci na seminář
Postgraduální semináře pro rozšíření znalostí terapeutických metod tradiční čínské medicíny