Bolesti hlavy dle tradiční čínské medicíny
Štítky:
Víte, jak si čínská medicína umí poradit s bolestmi hlavy, bez použití farmak jen pomocí akupunktury a bylin? Důležité je poznat příčinu bolestí hlavy. TČM rozpoznává takové příčiny jako je vítr, chlad, horko, hlen nebo stoupající jang.
Moderní doba je převratná, za jeden den můžeme přeletět skoro celou zeměkouli, zatímco před dvěma sty lety bychom z Prahy do Dobrušky cestovali dva dny. V té době se během lidského života změnilo relativně málo věcí, zatímco dnes za pár let ztratíte přehled o oboru, a ani nestíháte studovat elektrotechnické novinky. Dříve se lidé scházeli večer na návsi, zatímco dnes po dnu nabitém napětím sledují neméně vypjaté situace v barevné televizi. Koho by z toho nebolela hlava?
Doménou přírody je čas, my však hekticky běsníme
Při zázraku vývoje plodu v lůně matky prochází zárodek dlouhou cestou vývoje, kterou živočichové ušli během zhruba 280 milionů let. Snad jeden milion let se vyvíjel lidský mozek do podoby rodu homo sapiens. Zásoby fosilních paliv se vytvářely zhruba stejnou dobu miliónů let a dokázali jsme je spálit za pár století. Doménou přírody je tedy čas a pomalé zrání, zatímco naše počínání se mnohdy podobá spíše běsnění.
Nevhodné jídlo + negativní emoce = bolesti hlavy
Starověcí Číňané přirovnávali břicho k mozku, z vnějšího pohledu tu dokonce můžeme najít některé podobnosti. Z biochemie víme, že řada hormonů zažívacího ústrojí působí i v mozku a obráceně. Jaký div, že jídlo souvisí s bolestmi hlavy!
Pokud víme, tak celý vesmír je tvořen stejnými prvky Mendělejevovy soustavy a celý živý svět má společné molekuly endorfinů, které nám zprostředkují pocity slasti a radosti. Právě tyto látky se vylučují při stimulaci akupunturních bodů. I jiné emoce můžeme dát do souvislosti s chemickými látkami produkovanými v těle.Jaký div, že emoce souvisí s bolestmi hlavy i s jídlem!
Jsou známy studie mozku magnetickou rezonancí během léčby akupunkturou. Šedesátý sedmý bod dráhy močového měchýře leží na konci malíčku u nohy a užívá se na bolesti hlavy a očí. Při jeho stimulaci se však v mozku nezobrazil malíček u nohy, ale aktivované oko. Jaký div, že akupunkturou můžeme ovlivnit vzdálené části těla!
Tělo je celek, s mnoha souvislostmi. Možná i vesmír je celek s mnoha souvislostmi.
TČM používá k popisu nemocí výrazy, kterým rozumíme všichni
Říkáme si člověk moudrý, ale nerespektujeme poznatky dávných civilizací. Někteří vědci nezkoumají pravdivost či klam otevřenou myslí, ale jen tmářsky zavrhují to, co neznají. Budou ale budoucí civilizace rozumět vědecké řeči naší doby? Zato výrazy čínské medicíny jako je vítr, vlhkost, horko, chlad jsou jako podaná ruka přes propast času a je lehké jim porozumět. Stejně tak i malé dítě posléze pochopí souvislosti mezi sluncem, létem, suchem – kategoriemi jang a tmou, zimou, vlhkostí – kategoriemi jin. Jedná se o základní výrazy filosofie taoismu, na které je čínská medicína založena.
Jak dělíme bolesti hlavy v tradiční čínské medicíně
V čínském tradičním lékařství dělíme bolesti hlavy na
- vnitřní – například z nadměrné emoce hněvu a poruchy jater,
- vnější – například z důvodu pobytu na silném větru nebo chladu.
1) Ostré prudké bolesti
Podle tradice jsou ostré prudké bolesti na vrcholku hlavy způsobovány nadbytkem jangu jater, deroucím se spojkou vnitřní dráhy jater až k bodu vrcholku hlavy. Jejich příčinou bývají dlouhodobé a silné emoce například hněvu, frustrace, stresu apod. Pokud k tomu lidé jedí i těžkou, tučnou, kořeněnou a dlouho a prudce tepelně upravovanou stravu, zalévanou alkoholem jen si zvýrazňují stoupání energie horka – jangu. Tuto vnitřní plnost tedy můžeme ovlivnit rozptýlením energie dráhy jater stimulací příslušných vzdálených bodů. Někdy stačí takové bolesti mírnější povahy jen „rozchodit“ pohybem či procházkou nebo dlouhodobě upravit stravu.
2) Tupé bolesti obtížně lokalizovatelné
Tupé bolesti hlavy obtížně lokalizovatelné mohou být způsobovány prázdnotou krve, například následkem vyčerpávání dlouhým hleděním do knih a učením po dobu mnoha měsíců. Tuto vnitřní prázdnotu tedy budeme léčit i dostatečným odpočinkem a můžeme pomoci bylinkami i akupunkturou doplňovací metodou na bodech blízkých i vzdálených, které přivedou krev k hlavě a očím. Pokud bychom takového člověka nutili k intenzivnímu pohybu v akutní době mohou se obtíže i zhoršit. I zde je důležitý jídelníček.
3) Bolesti hlavy z nachlazení
Bolesti hlavy z chladu jsou provázeny ztuhlostí šíje, obavou ze zimy a chladného větru, nepřítomností pocení. Jsou řazeny mezi bolesti z vnější plnosti, ale jejich kořenem je napadení chladem nebo větrem případně oběma činiteli. Proto je důležité léčit příčinu – kořen nemoci, a tím je počínající nachlazení. Pokud se pacient zahřeje a zpotí zmizí bolest hlavy sama od sebe. Můžeme léčit zahřívajícími bylinami nebo akupunkturními body či požehováním (moxováním) nebo i masážemi. Opakovaná nachlazení mohou opět souviset s vyčerpáním těla nebo i konstitucí, se kterou je nutno pracovat i změnou životosprávy.
4) Bolesti z horka
Pokud máte bolesti z horka máte pocit, že se vám hlava rozskočí a potřebujete chladný obklad. Konstituční sklon k přehřívání je rovněž možno zmírnit stravou chladnější povahy, zejména zvýšeným přívodem ovoce a zeleniny, případně některými bylinnými čaji. Použijí se vzdálené body, které mají ochlazování těla v popisu práce.
5) Ostré bolesti jakoby šroubem do hlavy
Ostré bolesti na jednom místě, kdy pacient má pocit, že mu hlavou šroubují hřebík mají příčinu ve stagnaci krve třeba následkem starého poranění a jsou řazeny mezi stavy vnitřní plnosti. Dají se ovlivnit jehlami, ale většinou je nutný zvláštní druh bylin „oživujících krev a rozbíjejících sraženiny“, protože často bývají dlouhodobé, chronické a velmi úporné.
6) Tupé bolesti s „hlavou pod dekou“
Tupé bolesti s pocitem tíže v hlavě s „dlouhým vedením" a vnímáním z dálky a jakoby „přes deku" jsou způsobovány vlhkostí ať už z jídla, vnějšího prostředí nebo při stagnaci hlenů v hlavě jako třeba při rýmě. Léčí se podle příčiny a někdy je lze dobře ovlivnit i změnou stravy a životosprávy nejen jehlami a bylinami.
Bolest si žádá individuální přístup
Samotný pocit bolesti je vjem hodně individuální a stejná musí být i léčba přizpůsobená jednotlivci, a tak lze v čínské medicíně najít mnoho postupů a bylinných směsí, které hlavu ovlivňují. Někteří ale raději vidí řešení v podání pilulky proti bolesti a po příčině problému se nepídí. Vďyť jim ten růžovák pomoh’ teď, proč by jim nepomoh’ i příště. Podle světové zdravotnické organizace i moderních neurologických výzkumů patří bolesti hlavy i migrény mezi indikace pro léčbu akupunkturou. Pokud těmito obtížemi trpíme řadu let, tak nás ale nepřejdou po vpichu několika jehel napořád. Takový účinek je velmi vzácný. Většinou je nutno s pacientem pracovat řadu měsíců, aby se svých obtíží opravdu zbavil a někdy lze docílit jen zmírnění. Sklon k bolestem hlavy prostě zůstane rysem jeho organismu, ale lze třeba výrazně omezit délku trvání obtíží i jejich intenzitu a hodně závisí i na spolupráci pacienta samotného.