Thomas Avera Garran: Naše bylinky v tradiční čínské medicíně
Praktický průvodce světem našich bylinek využitelný každým, kdo se zabývá tradiční čínskou medicínou a jejím praktickým využitím v našich neorientálních podmínkách. V knize najdete 58 bylinek běžně používaných v západním světě včetně barevných fotografií. U každé z bylinek jsou uvedeny informace týkající se její energie, funkce a indikace, tropismu, dávkování, přípravy i kontraindikace.
Thomas Avery Garran
Thomas Avery Garran, MTOM, L.Ac., je licencovaný akupunkturista s magisterským titulem v orientální medicíně. Od roku 1992 praktikuje a vyučuje fytoterapii. Byl předsedou Ústavu bylinného lékařství na Ústavu klinické akupunktury a orientálního lékařství v Honolulu na Hawai a působil na fakultě Školy medicíny Johna A. Burnse School of Medicína na Ústavu alternativní a komplementární medicíny na Havajské univerzitě v Manoa. V současné době studuje čínský jazyk a etnobotaniku na University of Hawai v Manoa v Honolulu, kde vede soukromou praxi v orientální medicíně.
Autoři : Thomas Avery Garran
Rok vydání : 2019
Jazyk knihy : čeština
Katalogové číslo: 858, 859
Recenze MUDr. Ludmily Bendové
Jedná se o druhé vydání (poprvé vyšlo 2009) poměrně populárního tématu využití bylin rostoucích běžně v USA na léčbu v rámci TČM. Naštěstí řada těchto bylin roste i v Evropě a popis jejich účinků i další informace jsou velmi užitečné a dobře popsané jak z východního tak i západního pohledu. Jen je škoda, že překlad ne vždy respektoval obecnou štábní kulturu překladu čínských termínů (od sinologa Vladimíra Anda). Například překlad uvádí „deprese jater“ místo stísnění jater. Protože slovníček na konci knihy míchá jak západní, tak i východní odborné výrazy a hlavně neobsahuje ani přepis pinyin původních výrazů v čínštině, může dojít ke zmatení.
Na rozdíl od fundované knihy anglického odborníka na stejné téma Jeremy Rosse (Combining Western Herbs and Chinese Medicine, 2003 Greenfields Press) není v knize T. A. Garrana věnován prostor kategoriím TČM ani její teorii či léčebným a diagnostickým algoritmům. Předpokládá se tedy bezpečná znalost oboru TČM což v české populaci určitě není samozřejmé a bylo by vhodné na to upozorňovat opakovaně. Jak v Anglii tak i USA obor TČM pevně zakotven jak ve vzdělávací a univerzitní oblasti, tak i v právní, což zaručuje jistou kvalitu a rozhled uživatelů. Pozadí TČM si složitostí nezadá se západní medicínou, jedná se o obor s minimálně 2000 lety psaných učebnic, na jejichž základě dosud vyučuje 42 vysokých škol TČM a které zkoumá 88 výzkumných ústavů jen v samotné Číně.
Oproti tomu je česká potažmu i evropská tradice bylinkářství mnohem primitivnější a bohužel i zapomenuta, o čemž je v textu zmínka, ale nikde není zdůrazněn tento propastný kvalitativní rozdíl, aby i náhodný uživatel byl schopen pochopit rozdíl v použití jediné bylinky na nějakou obtíž v porovnání s postupem TČM (nutnost stanovení diagnozy, terapeutické strategie a pak teprve léčby atd.).
Kniha T. A. Garrana obsahuje řadu užitečných poznatků velmi dobře uchopených pro praxi praktika TČM nebo znalého laika.