2. pražský kongres tradiční čínské medicíny 2010
Pražský kongres tradiční čínské medicíny konaný v listopadu 2010 proběhl ve znamení 20 let tradiční čínské medicíny v Česku a na Slovensku na téma: Nemoci třetího tisíciletí a jejich léčba za pomoci čínské medicíny. Kardiovaskulární choroby, závislosti, workoholismus, alkoholismus, narkomanie, obezita, anorexie, trávicí ústrojí, pohybový aparát.
- Termín:
- 25. – 28. listopadu 2010
- Místo konání:
- Hotel Diplomat, Praha 6 (www.hoteldiplomat.cz)
- Prezidentka kongresu:
- MUDr. Ludmila Bendová
- Odborný garant kongresu :
- MUDr. Jiří Mařádek
- Vedoucí programové sekce:
- Roman Ludvík
- Program
- ke stažení
Proběhl kongres tradiční čínské medicíny s tématem nemocí třetího tisíciletí. Význační odborníci z Číny, USA, Evropy, Čech a Slovenska nastínili přístup západní i možnosti čínské medicíny při léčbě kardiovaskulárních chorob, syndromu závislosti, obezity, bolestí pohybového aparátu i lidské psýché.
Zazněly příspěvky odborné i přednášky osvětové pro širokou veřejnost, manažery a vedoucí pracovníky. Proběhly worshopy čínského cvičení čchikung, s možností zažít masáže tuina na vlastním těle a nechat si poradit individuální dietní plán podle čínské medicíny.
Na prahu třetího tisíciletí dokážeme dohlédnout vzdálených galaxií i měnit geny hluboko v živých buňkách stejně jako rozbíjet nejmenší částečky hmoty. Náš pomyslný svět se nám technikou zmenšil na globální vesnici, avšak civilizační nemocí postihují všechny obyvatele.
Velké problémy si žádají i velká řešení. Je čas užít veškeré vědění, které nám naše planeta poskytuje, ať už je vzdáleno v čase nebo prostoru. Myslíme si, že i odvěká moudrost čínské medicíny, má v moderní době co říci k dnešním nemocem.
Starověká filosofie taoismu mluví o rovnováze, vše má svůj rub a líc, přináší radosti i strasti, jang i jin. Kongresový človíček nás provedl krajinou čínské i západní medicíny, neboť celý kongres byl nesen duchem alegorie vývoje nemoci a cestování nemocného človíčka labyrintem diagnoz, aby posléze (po 4 dnech) našel ráj srdce i poznání.
Úvodní a druhý den byly věnovány kardiovaskulárním nemocem, přínosu kombinace čínské i západní medicíny při léčbě hypertenze, hyperlipidémie a trávicích poruch Třetí den byl věnován pohybovému aparátu a léčbě bolestí, závislostem (workoholismu, alkoholismu, drogám) . Následující čtvrtý den byl věnován problematice nadváhy, anorexie, dietologie a s tím spojenými psychickými problémy.
Slíbili jsme osvěžení v sobotním slavnostním večeru, kde vám k tanci hrál orchestr a krev vám rozproudil orientální tanec dívek s pravými meči a ukázky cvičení qigong.
Těšíme se na všechny účastníky se zájmem o čínskou medicínu, léčbu a prevenci onemocnění příště!