Země. Jak podpoříme slezinu, co jíme v době pozdního léta
Země je střed a jistota. Nejsilnější energie země je mezi ročními obdobími, abychom se mohli připravit na přechod do nadcházejícího. Času mezi ročními obdobími říkáme dojo. Třeba když horké léto uklidní svůj žár a vydá nám svou energii v podobě zralých kulatých plodů, nastává léto pozdní, babí.
Dojo [:dódžó:] je japonský výraz pro speciální časový úsek mezi jednotlivými ročními obdobími. Trvá 18 dní (25. 4. – 16. 5., 27. 7. – 17. 8., 28. 10. – 15. 11., 27. 1. – 13. 2.). V těchto dnech probíhá přerod z jednoho ročního období na následující. Element země pomáhá přírodě přijmout změny ze zimy na jaro, z jara na léto, z léta na podzim a z podzimu na zimu, které by jinak byly překotné.
Podle klimatologů je babí léto (též označované jako pozdní léto) označení déletrvajícího suchého, slunečného, teplého a málo větrného počasí na konci léta či začátku podzimu. Noci ale bývají již poměrně chladné a častěji se k ránu vytvářejí radiační mlhy, které se s postupujícím podzimem udržují po větší část dne. Příčinou babího léta je rozsáhlá tlaková výše, která v podzimním období setrvává nad střední a jihovýchodní Evropou. Podle klimatologů se průměrně vyskytuje v období od 21. září do 2. října. Proto je někdy v Česku nazýváno létem svatého Václava (svátek 28. září). Tolik praví Wikipedie.
V čínském kalendáří začíná babí léto v polovině srpna a končí podzimní rovnodenností. Jak se v tom má jeden vyznat? Jde o dva pohledy na jednu věc - prvek země:
- Prvek klidné země je přirozeným nástupcem aktivního ohně, který musí zpomalit jeho spalující energii.
- Stabilní země je uprostřed a propojuje všechny prvky.
Pro nás je důležité vědět, že o svůj střed dbáme pravidelně, obzvláště ke konci kalendářního léta.
Mezidobí, pozdní léto – země (tǔ) 土 – střed
Směřování energie | dokola do všech směrů, ale po kružnici |
---|---|
Prvek | země (tǔ, 土) |
Chuť | sladká |
Orgán zang | slezina (Pí, 脾) |
Orgán fu | žaludek (Wèi, 胃) |
Duše | Jí (Yì, 意) |
Smyslový orgán | ústa |
Tkáň | svaly |
Emoce | dumání |
Zvuk | zpěv |
Klimatický projev | vlhko |
Změna | přeměna, škytání |
Denní doba | odpoledne |
Orgánové hodiny | 7.–11. hodina |
Barva | žlutá |
Světová strana | střed |
Čas dle čínského roku |
18 dní mezi ročními obdobími |
Čas meteorologický | |
Čas astronomický |
Slezina a žaludek – orgány, o které bychom měli v mezidobích dbát především
Typickým projevem prvku země je babí léto. Jangová energie klesá a přeměňuje se v energii jinovou. Dny jsou sice ještě teplé, ale znatelně se zkracují, rána jsou chladná a vlhká, slunce již nevládne svou spalující mocí. Svou sílu nám naopak dává v dozrávajících plodech. Rajčata, papriky, dýně, cukety, lilky, meruňky, švestky, zelí nebo kapusty jsou všechno tranformovaná energie ohně v něco hmatatelného.
Projevy hybatele země
Dalším projevem země je vlhko anebo přemýšlení, formou v lidském těle to jsou slezina, žaludek nebo svaly, životní období dospělost. V dospělosti je člověk již ukotvený v pracovním i rodinném životě, výrazně netrpí chorobami (pokud ano, je třeba to řešit s lékařem a praktikem TČM), je to období největší jistoty a člověk by měl najít harmonii mezi činnostmi, kterým věnuje svůj čas.
Duše Jí
Slezina v sobě uchovává duši jí. Jí (yi, 意) nám dává schopnost přemýšlet a učit se.
Nadměrné přemýšlení může oslabovat slezinu. Člověk si přestává být jistý sám sebou, nenachází řešení svých problémů. Problémy se nabalují i na fyzické úrovni, protože tělo se s nimi nedokáže vyrovnat, neumí se jich zbavit. Objeví se nadváha, celulitida či potíže s trávením.
Dlouhým učením často do pozdních nočních hodin oslabujeme yi. V mládí nám leccos projde, slezinu doplníme sladkým a ponocování doženeme spánkem. Ale v pozdějším věku se může tento způsob života projevit nesoustředěností na práci, ztrátou vytrvalosti a píle, slabým trávením, zpomaleným metabolismem, přibíráním na váze, psychickým nejistotám, zauzlováním čchi a ukládáním vlhkosti v těle.
Význam prvku země
Přečtěte si o významu prvku země, jak ho popisuje v článku Čínský pentagram a tajemství vyrovnanosti Lucie Hostáková.
Už nám nepomůže vyspat se a doplnit energii sladkostmi. Slezina je totiž oslabená, nepravidelným spánkem a přemírou sladké chuti ji jen více ubližujeme, není v ní dobré prostředí pro duši yi, ta nemůže plnit svůj úkol – přemýšlet, učit se, analyzovat – člověk se více utápí ve svých myšlenkách, uzavírá se a nedokáže si s problémy poradit.
Jak začít sami? Jakýmkoliv pohybem (takovým, který vyhovuje vám. Můžete začít procházkami a čchi kungem a postupně se dopracovat k běhání nebo vysokým stupňům bojových umění), pravidelným spánkem a stravou, která posiluje střed. Na masáže (guasha nebo tuina) a akupunkturu, které umějí rozhýbat čchi, zajděte k praktikovi TČM, ten vám doporučí i byliny ovlivňující energii správným směrem.
Slezina - orgán země
Slezina řídí přepravu a přeměnu. Nejen stravy, tekutin a krve, ale všeho, co na nás působí.
Slezina transformuje jemné esence z potravy a dále ji roznáší po těle do ostatních orgánů. Poruchy trávení zažívání (pocit těžkého žaludku, nadýmání, řídká stolice, žlutavý obličej, hubnutí) jsou znakem její nedostatečné funkce. Důležitým úkolem sleziny je udržovat rovnováhu vody v těle, tekutiny přijímá, přepravuje a vylučuje. Je-li slezina slabá, projevuje se to zadržováním vlhkosti v těle, vyskytují se edémy, hleny, průjem, celulitida.
Druhá funkce sleziny souvisí s krví. Slezina se podílí na krvetvorbě a ovládá krev tak, aby zůstala v cévách a nevylévala se mimo ně. Když je krev nedostatečně přepravována dochází ke špatnému prokrvování tkání, na první pohled je to vidět třeba na bledých rtech. Popraskané žilky, modřiny, krev ve stolici, děložní krvácení mohou znamenat opět slabou slezinu.
Čchi sleziny řídí vzestup čistého. Jestliže je slezina slabá a nedokáže zvedat čisté, strava není přeměňována a přepravována, čchi a krev nemají sílu proudit, člověk je vyčerpaný, bezvládný. Sleziny čchi se propadá dolů - dochází ke chronickým průjmům, vyhřeznutím konečníku nebo poklesu vnitřních orgánů.
Piwei lun – Pojednání o slezině a žaludku
Dle Školy středu „všechny druhy chorob mohou být vyvolány poškozením sleziny a žaludku.“ Přečtěte si více o klasickém díle čínské medicíny v článku od Karla Šimonovského.
Žaludek - párový orgán země
Žaludek řídí příjem potravy. Dobrá chuť k jídlu znamená, že funkce je silná, nechutenství je znakem slabého žaludku. Úkolem žaludku je rozklad potravy. Natrávená potrava díky přepravní a přeměňovací funkci sleziny je měněna na jemné esence. Nestrávené zbytky potravy jsou přepravovány žaludkem dále do tenkého střeva. Oslabená funkce žaludku se projeví jako říhání nebo bolesti žaludku. Žaludek provádí spouštění kalného.
TČM klade mimořádný důraz na čchi žaludku. Pro člověka je kořenem potrava, když je mu potrava odepřena, člověk umírá (Suwen). Kořenem člověka je žaludeční čchi. Silná čchi žaludku = silné orgány zang. Síla čchi žaludku je zásadně důležitá pro existenci organismu a jeho životním pochodům.
Protiklady (spouštění kalného a vzestup čistého) jsou v jednotě, orgány společně vykonávají trávení, jsou v harmonii. To, co tělo potřebuje si vezme, co nepotřebuje vyloučí, pak správně fungují orgány země - slezina a žaludek.
Chuť, která prospívá slezině
Nasládlá chuť vařeného obilí, kulaté zeleniny a ovoce jsou základem pro podporu sleziny a žaludku.
Sladká chuť má harmonizující, zpomalující a uvolňující účinek. Posiluje slezinu, uklidňuje játra (hněv a netrpělivost), zvlhčuje suchost plic, zpomaluje nadměrnou aktivitu srdce. Jídla z potravin sladké chuti dodávájí energii, proto jsou vhodná při nemoci, nedostatku a chladu.
Příliš sladké chuti naopak slezinu zraňuje.
Pro jaké osoby je sladká chuť vhodná
- vysušené,
- trpící chladem,
- nervózní,
- hubené,
- slabé,
- roztržité,
- agresivní.
Kdo by se měl sladké chuti vyvarovat
- leniví lidé,
- s nadváhou,
- nebo příznaky vlhka.
Potraviny, které prospívají orgánům země
Potraviny, které harmonizují střed
- Obiloviny – jáhly, slzovka, kulatorznná rýže.
- Luštěniny – cizrna, čočka, hrách, fazole.
- Zelenina – dýně, mrkev, brambory, sladké brambory, lilek, rajčata, zelí, kapusta
- Ovoce – jablka, meruňky, třešně, datle, fíky, švestky, broskve, hrušky.Houby – shiitake, pória.
- Ořechy a semínka – Mandle, slunečnicová semínka, dýňová semínka
- Přírodní sladila – ječný slad, rýžový sirup, třtinový cukr, dýňový sirup, javorový sirup
Slezina má ráda teplo. Rozmazlujeme ji teplými kašemi, vařenou zeleninou, spařeným ovocem a saláty. V teplých dnech se ochlazujeme hořkými potravinami, nikoliv studenými nápoji nebo zmrzlinou.
Vyhýbáme se potravinám, které produkují vlhkost
- mléčné výrobky,
- mnoho sladkého
- kombinace mléčných výrobků s cukrem, ovocem a bílou moukou,
- nadbytek olejů - syrových ořechů a semen
- ovoce
Sladké nejsou sladkosti
Když máte na něco chuť, není to vždycky dobré znamení. Je to signál, abychom zbystřili.
„Mám strašnou chuť na čokoládu” znamená, že slezina je vyčerpaná a jedině sladkost (=příliš sladké chuti) dokáže pomoci. Čas od času to potřebujeme, každé odpoledne ne.
Silnými chutěmi sladkostí či uzenin orgány zahlcujeme. Nevnímáme signály našeho těla, přirozené chutě neumíme rozeznat. Posloucháme jen chtíč!
Touha po chuti nás má upozornit, že orgán není v pořádku. Vyžaduje pozornost. My bychom je měli vyslechnout: potřebuji sladkosti, pak potřebuji dát do pořádku slezinu. Uzeniny (=příliš mnoho slané chuti) mohou ohrozit ledviny, ty pak potřebují posílit, ledviny posiluje slaná chuť. ???? Kruh se uzavřel.
Jak z kruhu ven?
- Abstince: pro silné jedince.
- Klid: zastavit se, sednout si k jídlu, pomalu žvýkat a začít vychutnávat.
- Konzultace: praktik TČM pomůže najít problém, poradí, co jíst, doporučí bylinnou terapii na podporu oslabených orgánů, provede akupunkturu nebo masáže pro lepší oběh energie, která je tak potřebná pro první krok ke změně.
Malé množství chuti orgánům prospěje
Tělo nám prostřednictvím našich chutí dává na vědomí, co opravdu potřebuje. Říká nám, kolik, kterou chuť a tepelnou povahu zrovna potřebuje.
Lépe vnímat budeme, když vyřadíme jídla přiliš silných chutí. Ranní kaši už neosladíme sirupem, chuť vařených obilovin chutnají tak sladce. Najdeme znovu přirozenou chuť jídla. Harmonii.
Dietetické desatero
- Jíme teplá jídla.
- Vaříme obiloviny - jáhly, slzovka, rýže, polenta.
- Používáme luštěniny - cizrna, čočka nebo hrách.
- Zařadíme dýně, brambory, batáty, mrkve.
- Jíme meruňky, švestky, třešně, jablka, hrušky, datle, fíky, co zbyde, ušíme, zavaříme nebo kompotujeme.
- Vyhýbáme se mléčným výrobkům, bílé mouce a rafinovanému cukru.
- Správná míra sladké chuti nám uklidní nervy.
- Vaříme ve vodě, napařujeme nebo dusíme.
- Odpočíváme, chodíme brzy spát a neponocujeme.
- Nezatěžujeme slezinu přílišným dumáním (nad nesmrtelností chrousta).
Potraviny elementu země
Přehled potravin, které náleží elementu země. Vybíráme potraviny vhodné pro dané období, v létě vyrovnané a osvěžující, v zimě vyrovnané a zahřívající
Potraviny chladné povahy | Potraviny osvěžující povahy | Potraviny vyrovnané povahy | Potraviny zahřívající povahy |
---|---|---|---|
banán | avokádo | cukr třtinový | broskev |
meloun červený | brambory sladké | čaj lékořicový | cibule mírně osmažená (sklovatá) |
meloun žlutý | brokolice | datle sušená | čaj fenyklový |
papája | celer - hlíza i stonek | dýně lahvová, máslová, zahradní | dýně Hokkaido |
cukr rafinovaný | fíky čerstvé i sušené | fenykl | |
čaj z kukuřičných vlasů | polníček | kaštan jedlý | |
čaj z pomerančového květu | hlíva ústřičná | kakao | |
černý kořen | houba shiitake | kokosové mléko | |
estragon čerstvý | houby lesní | korintka | |
hrozny bílé i červené | hrášek | likér | |
hruška | jam | maso hovězí | |
chřest | kapusta kadeřavá | majoránka | |
jablko | kedlubna | medovina | |
ječmen | kukuřičný klas | meruňka | |
kuzu | mandle | olej řepkový | |
květák | med | olej sójový | |
lilek | melasa | olej z dýňových jader | |
mango | mrkev | ořech burský | |
mangold | ořech lískový | ořech kokosový | |
olej lněný | ořech pistáciový | ořech piniový | |
olej olivový | polenta | ořech vlašský | |
olej sezamový | proso | portské | |
olej slunečnicový | semínko dýňové | rozinka | |
olej z pšeničných klíčků | semínko sezamové | rýže sladká | |
ořechy kešu | semínko slunečnicové | skořice | |
paprika | slad (všechny druhy) | sultánka | |
okurka salátová | šafrán | třešeň | |
sirupy | šťáva z červených i bílých hroznů | ||
šťáva jablečná a hrušková | švestka sušená | ||
zelí čínské | tuřín | ||
žampion | vanilka | ||
vejce | |||
zelené fazole | |||
zelí bílé | |||
zelí červené |
Tématické semináře TČM
-
Jí (yi). O duši sleziny
Online
O projevech, úkolech duše sleziny Jí (yi). Dozvíte se souvislosti, které vám možná unikaly....
Je místo?: Ano, přihlaste se
600 Kč s DPH
-
Emoce dle TČM 3/5: Stres, stud, obavy, obsese a další emoce ZÁZNAM
Laici a veřejnost Studenti Začínáme s TČM Online
Objevujte celostní příčiny stresu, studu, obav, obsese a dalších souvisejících emocí, jejich vliv...
Je místo?: Ano, přihlaste se
900 Kč s DPH
-
Emoce dle TČM: Výhodný balíček 5 seminářů. ZÁZNAMY
Laici a veřejnost Studenti Začínáme s TČM Online
Objevujte celostní příčiny emocí i jejich vliv na fyzické zdraví a kondici jednotlivých orgánů...
Je místo?: Ano, přihlaste se
4 000 Kč s DPH
-
Filozofické kořeny a historie TČM – online kurz
Laici a veřejnost Studenti Praktici Začínáme s TČM Online
Obohaťte svůj pohled na svět o moudrost filozofie taoismu, konfucianismu a buddhismu. Načerpejte...
Je místo?: Ano, přihlaste se
6 300 Kč s DPH
-
Děti: Zlepšete trávení a řešte zažívací obtíže díky čínské medicíně (7.–9. 2. 2025)
Studenti Praktici
O dětech 0–15 let • Jak na zácpu, průjmy, zvracení, bolesti břicha, reflux nebo intolerance •...
Je místo?: Ano, přihlaste se
6 270 Kč s DPH
-
Mykoterapie I. – léčivé houby dle TČM (5.–8. 12. 2024)
Studenti Praktici Začínáme s TČM Postgraduální
Používání léčivých hub v terapii a v prevenci → Význam enzymů a mycélia (podhoubí) pro zdraví...
Je místo?: Ano, přihlaste se
6 680 Kč s DPH
Zdroje:
- MUDr. Ludmila Bendová: Čínská dietetika v moderním světě, TCM Consulting and Publishing, 2015.
- Mgr. Vladimír Ando Ph.D.: Základy teorie čínské medicíny 1.–4. díl, TCM Consulting and Publishing, 2015.
- Mgr. Vladimír Ando Ph.D.: Klasická čínská medicína – základy teorie I.–V. díl, Svítání.
- Barbara Temelie, Beatrice Trebuth.: Kuchařka podle pěti elementů, Eugenika.
- Angela Hicks, John Hicks, Peter Mole: Five element constitutional acupuncture, Churchill Livingstone, 2011
Uvedené tituly si můžete půjčit v naší knihovně.
Online kurzy ZDARMA
-
Úvod do čínské dietetiky
Zaveďte principy stravování dle tradiční čínské medicíny do svého každodenního života. Vaření dle 5 hybatelů, vlastnosti potravin, potraviny dle ročních období.
-
Moxování pro uvolnění bolesti
Naučte se ovládat moxování. Přiveďte k bolestivým místům teplo, rozhýbejte energii a pomozte si od bolestí kolen, ramene, beder a bříška.